top of page

Futbol Topu Nasıl Üretilir?

TASARIM FİKİRLERİ - ÖZEL BASKI FUTBOL TOPLARI

Logo baskılı futbol topları yapıyoruz! Futbol topları tasarlıyor ve üretiyoruz! Bu nedenle, futbol toplarının  (bizimkiler de dahil olmak üzere) nasıl yapıldığıyla ilgili bir iş sürescini paylaşmanın iyi olacağını düşündük. Açıkçası özel bir tasarım isterken zaten yuvarlak, imalatı tamamlanmış bir topun üzerine tasarımı baskı yapmanız münkün değildir, nasıl bir süreçten geçiyormuş bir bakalım!

Futbol Topu Yapımı - Bir futbolun dört ana bileşeni vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Deri

  • Dikiş

  • Astar

  • Mesane

Dört ana bileşeni ve her birinin değişkenlerini anlamak, gereksinimleriniz için en iyi futbol yapısını seçmenize yardımcı olabilir.

Deri

Bir futbol topunun yüzeyi ya da dış kısmı sentetik deriden yapılmıştır ve tam tahıl derisinden değil (Yıllar geçtikçe kullanıldığı gibi). Deri, futbol topunun çok ağır olmasına neden olacak şekilde suda ıslanma eğilimindedir. Sentetik deriler tipik olarak iki malzemeden yapılır - PU (poliüretan) ve PVC (polivinil klorür). Futbol toplarının yapımında kullanılan birçok sentetik deri çeşidi vardır. AI-2000, Japon Teijin Cordley, Mikrofiber, İngilizce Porvair, Korece Ducksung, Pakistan'dan Deri, Suni Deri ve PVC'den. Maçlarda yarı profesyonellerin ve profesyonellerin kullandığı en kaliteli futbol topları AI-2000, Cordley, Ducksung, Microfiber veya diğer PU sentetik deri gibi malzemeler kullanılarak üretilir. Promosyon futbol topları veya daha ucuz uygulama topları genellikle PVC veya kauçuktan (kalıplanmış veya dikişli) veya PVC ve PU kapakların bir kombinasyonu ile yapılır. Onosport kişiselleştirilmiş futbol topları müşteri tercihine göre PU'dan veya PVC malzemeden üretilebilmektedir. Bu  kısım son kullanıcının üzerine basılan tüm grafiklerle göreceği kısımdır.

Panel

Panellerin sayısı - bir futbol topunun dış örtüsünü oluşturan farklı bölümler, her futbol topu türü için değişir. 32 panel top, en yaygın olanıdır ve en profesyonel maçlarda kullanılan stildir. Futbol topu esasen 20 altıgen (altı taraflı) ve 12 beşgen (beş taraflı) yüzeyden oluşan bir Buckminster Topudur. Ayrıca kesilmiş bir ikosahedron olarak bilinen, daha küresel olduğundan tasarruf eder. Bunun nedeni, panellerin, şişirildiğinde futbol topu içindeki havanın basıncı nedeniyle şişmesidir. Paneller birbirine dikildiğinde ve şişirildiğinde paneller neredeyse mükemmel bir küre oluşturur. Futbol topunda 18 ve 26 panel olarak imalat yapılabilir. Promosyon topları, topun diğer taraflarına daha büyük paneller dahil etmek için 30 veya 28 panelden yapılabilir. Bu, logo ve markalı futbol topları üretirken daha fazla baskı alanı sağlamak için yapılır. Daha az miktarda panel sayısı bulunan toplarda genellikle topa tekme vurulduğunda daha az stabil olması nedeniyle daha fazla kıvrılabileceği anlamına gelir.

Bir futbol topu panelleri birbirine dikilebilir, yapıştırılabilir veya termal olarak kalıplanabilir. Farklılıklar nedir?

  • Dikişli

En yüksek kaliteli toplar polyester veya benzeri bir malzeme ipliğiyle dikilmiştir. 5 katlı bükümlü polyester kordon veya naylon mumlu kordon, bir futbol topunu birbirine dikerken tercih edilen malzeme olacaktır. El dikişli futbol topları daha sıkı ve daha güçlü dikişlere sahiptir. Yüksek kaliteli toplar elle dikilirken, en düşük ve orta fiyatlı toplar makine ile dikilmiştir. Dikiş topu tamamen ters çevirerek ve panelleri elle ayrı ayrı dikerek tamamlanır. Bu, dikişlerin hiçbirinin dış tarafta gösterilmediği şekilde yapılır. Naylon mumlu sicim ayrıca su alımını önlemek için kullanılır. Sıkı, güçlü el dikişleri, topun içine su girmesini önler. Makine dikişli futbol topları normalde Çin'de, Pakistan ya da Hindistan'da elle dikilmiş toplarla üretilir. El ile dikilmiş bir topun tamamlanması yaklaşık 3 saat boyunca bir ilmek alır. Binlerce topun perakende satışının pik yaptığı dönemlerde kaç kişinin dikiş yapmak için çalıştığını hayal edebiliyor musunuz?

  • Yapıştırma

Düşük uçlu, ucuz PVC pratik toplar genellikle panellerin astar üzerine yapıştırılması ile olur. Bu tip futbol topları daha sert bir his verir ve el veya makine dikişli toplardan bir miktar daha az pahalıdır. Thermally Molded futbol topu ise üçüncü alternatiftir. 2010 Dünya Kupası futbolu, Adidas'ın ürettiği Jubalani, birlikte termal olarak şekillendirilmiş panellere sahip.

Astar

Malzemenin kalınlığı elle dikilmiş futbol topunun kalitesinde ve kullanılabilirliğinde büyük bir rol oynamaktadır. Kapak ve iç mesane arasına çok sayıda astar tabakası yerleştirilir. Bu katmanlar polyester ve pamukla üretilir. Malzemeler topun mukavemeti, yapısı ve sıçrama vermek için birlikte lamine edilir. Üretim sürecinin bu önemli kısmı, topun tutarlı bir zıplamayı sürdürmesine yardımcı olacaktır. Kişiselleştirilmiş futbol topları dahil olmak üzere en kaliteli toplarda dört kat astar vardır. Bunları ayrıca 4 katlı futbol topları olarak da adlandırırız. Daha ucuz promosyon veya pratik toplar genellikle daha az astar katmanı ile yapılır. Promosyon futbol topları 2 kat astar ve antrenman topu 3-4 kattan oluşur. Küçük çocuklar için 3 katlı ve 2 katlı uygun olur. Astar, topun şeklini korumasına ve topun ömrü boyunca zıplamasına yardımcı olur ve fiyat izin verirse, her zaman 4 katlı bir futbol topu ile oynamayı tavsiye ederiz. Bazı futbol topları, ilave yastıklama ve top kontrolü için köpük dolgulu bir katman içerir.

Mesane

Bir futbol topunun iç kesesi havayı tutan şeydir. Bu kısım Balon gibi görünen kısımdır. Mesaneler genellikle lateks veya bütilden yapılır. Butil mesaneler havayı lateks emsallerinden çok daha uzun bir süre boyunca tutar. Bununla birlikte, lateks mesaneler daha iyi yüzey gerilimi sağlama eğilimindedir. Butil mesaneler, temas kalitesi ve hava tutmanın daha iyi bir kombinasyonunu sunar. Butil mesaneler, daha ucuz promosyonlar ve antreman futbol topları için iç lastik olmasını sağlayan lateks ile daha kaliteli futbol toplarından ziyade tercih edilen mesanedir. Daha yüksek seviyedeki futbol topları, hava tutması için bütil sibop kullanır. Topu şişirmek için slikon sibop, metal şişirme iğnesinin pürüzsüz bir şekilde yerleştirilmesi ve hava kaybına karşı daha fazla korunma amacıyla futbol toplarında sıklıkla kullanılır. Bir futbol topu ilk satın aldığınızda sipopa birkaç damla silikon yağı damlatmak iyi bir fikirdir. Bu işlem daha kolay iğne yerleştirmesi ve daha iyi hava tutma sağlayacak ve mesaneye zarar gelmesini önleyecektir. Kauçuk lateks mesaneler en yumuşak hissi ve tepkiyi verir, ancak en iyi hava tutuşunu sağlamaz. Malzemedeki mikro gözenekler havanın içeriden kaçmasına izin verir. Lateks mesaneleri olan futbol toplarının, haftada bir defa tamamen şişirilmiş olan butil mesaneleri olan futbol toplarının çok daha sık tekrar şişirilmesi gerekir (haftada en az bir kez).

El Dikişli Futbol Topu Nasıl Bir Araya Getirilir?

Üretimin ilk aşaması, topun dış kılıfı için kullanılacak malzemenin açılmasıdır. Bunlar tipik olarak seçilen ana renkteki dev tabakalardır. Muhafaza genellikle, sert ve pürüzsüz bir dış yapı elde etmek için bir araya getirilen birkaç sentetik köpük dolgulu yaprak (panel) katmanından yapılır. Paneller, bir top yapmak için gereken tam beşgen ve altıgen şeklinde kesilir. Bu paneller, istenilen şekillerde kesilmeden önce herhangi bir marka adı ve grafikle önceden basılmıştır. Tüm logolar, baskı ve renk tasarımları bu noktada malzemenin üzerine basılır. Biz burada Onosport olarak, markalı bir top için istenen logoyu malzemeye basarız. Baskı tipik olarak, kaplama malzemesi üzerine elle serigrafi ile tamamlanmaktadır. Bu baskı yöntemi elle veya makine ile yapılabilir. Ekstra koruma için bir kaplama uygulanabilir. Gerekli olan bireysel panel sayısı kesilir ve dikişe hazırlık için delikler önceden delinir. Bir kez toplandıktan sonra topun kalitesi kontrol edilir, tüm kalıntılardan arındırılır ve hedef ülkesine gönderilmeye hazır hale getirilir. 

bottom of page